Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?


wyniki

"W poszukiwaniu samego siebie -ogladamy, przeżywamy, uczymy się"

 


 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. Ambitne, niekomercyjne kino, dyskusje i warsztaty, interdyscyplinarne materiały dydaktyczne - to wszystko czeka na uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w kinach.

W tym roku szkolnym uczniowie klasy IIe Gimnazjum im. Noblistów Polskich z wychowawczynią p. Aldoną Łasińską wyjeżdżają do kina Awangarda w Olsztynie na comiesięczne spotkania z kinem klasycznym i współczesnym. Tematyka sensów filmowych dotyczy trudnych problemów, z jakim borykają się młodzi ludzie w okresie dorastania, porusza problemy przemocy i rozwiązywaniu konfliktów w grupie, a także kształtuje u uczniów postawy takie jak: uczciwość, wiarygodność, odpowiedzialność, poczucie własnej wartości, szacunek dla innych ludzi. Zagadnienia te są zgodne z Nową Podstawa Programową języka polskiego, WOS, WDŻR. W programie filmowym projektu jest ponad 150 filmów, które były nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Bohaterami filmów są młodzi ludzie w wieku naszej młodzieży. Dlatego film nie tylko przekazuje wartości, uwrażliwia widza na sytuację i losy człowieka, ale skłania do refleksji i prowokuje do dyskusji.

Filmy, które oglądali uczniowie -„ Podkręć jak Beckham”, „Mecz życia”, „Lek na całe zło” i „Polowanie na króliki”, „ Mój biegun” wzruszają swoją autentycznością, zmuszają do przemyśleń, odpowiadają na nurtujące młodych ludzi pytania, a także wzbudzają uczucia czasem radości, czasem smutku i gniewu.

Dyskusja odbywa się podczas warsztatów edukacyjnych na godzinie dyspozycyjnej różnymi metodami aktywizującymi : burza mózgów, heureza-dyskusja problemowa i umiejętne zajmowanie swojego stanowiska, elementy wywiadu, technika 635, analiza SWOT, mapa myśli, piramida skojarzeń, metoda wysp, „puste krzesło”, „akronim”, eksperyment i bajka terapeutyczna.

Uczymy się w ten sposób „dyskutować z ekranem nie tylko przed nim odpoczywać”.

Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku.