Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?


wyniki

 

 

Stacja Socjalna od 1 stycznia 2015 r. nieczynna

 

 

 

Fundacja Johannitów

Stacja Socjalna Johanniter przy MOPS w Olsztynku

 

Joannici działają aktywnie w Polsce już od 20 lat. W 1993 roku zostały otwarte pierwsze Stacje Joannitów w Mrągowie oraz Piszu. W Olsztynku Socjalna Stacja Joannitów została otwarta 22 Października 1994 roku. Przewodniczącym Towarzystwa Wspierania Stacji Joannitów w Prusach Wschodnich został dr. Christian Meyl, który jest również honorowym obywatelem miasta Olsztynek.

 

Celem Fundacji jest kontynuowanie 900 – letniej tradycji Zakonu Joannitów – bezinteresowna pomoc bliźnim, osobom starym, chorym, niepełnosprawnym i cierpiącym niezależnie od narodowości, przynależności religijnej, koloru skóry oraz pozycji społecznej. Ten cel jest realizowany poprzez opiekę medyczną, pielęgnacyjno-higieniczną, opiekę nad chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi w domu chorego. Rehabilitację osób niepełnosprawnych i osób wymagających rehabilitacji z użyciem sprzętu rehabilitacyjnego; wypożyczanie sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego; wykonywanie zabiegów leczniczych zgodnie ze zleceniami lekarskimi; rozpoznawanie potrzeb zdrowotnych rodzin i kształtowanie umiejętności w radzeniu sobie z niepełnosprawnością. Wszystkie działania stacji służą poprawie jakości życia i polepszają funkcjonowanie w społeczeństwie osób głównie starszych dotkniętych ubóstwem i chorobą.

 

Profilaktyczne badania pielęgniarskie (poziomu cukru we krwi, ciśnienia czy rytmu serca) pozwalają na wczesne reagowanie i określenie sposobu leczenia. Zabiegi, ćwiczenia rehabilitacyjne, wpływają na uaktywnienie, usprawnienie ruchowe, a tym samym poprawiają samopoczucie pacjentów, co jest niezbędne w walce z chorobą. Wypożyczony sprzęt ortopedyczny poprawia skuteczność leczenia i wpływa na skrócenie okresu cierpienia. Ukojenie bólu, widok wyleczonej odleżyny, zagojonej rany sprawia radość i zadowolenie jak również wpływają na lepsze samopoczucie fizyczne jak i psychiczne pacjenta.

 

 Niewątpliwie rozmowy mające na celu wspieranie duchowe, moralne rodziny znacząco wpływają na ich stan i w wielu przypadkach podnoszą na duchu. Poza usługami typowo medycznymi w zależności od potrzeb i ewentualnych możliwości, pacjentowi udzielana jest również pomoc humanitarna, socjalna wyrażona nie tylko w wydawaniu różnego rodzaju darów, ale również w załatwianiu spraw urzędowych, które okazują się nieraz bardzo dużym problemem głównie osób starszych czy niepełnosprawnych. Dzięki świadczeniu tak wielu kompleksowych usług pacjent ma dużo większe możliwości godnego i normalnego funkcjonowania.

 

Do zadań Stacji Johannitów należą również:

  • Przyjmowanie transportów z pomocą humanitarną z Niemiec
  • Wydawanie leków na recepty
  • Współpraca z instytucjami służby zdrowia oraz pomocą społeczną
  • Współpraca ze stowarzyszeniem osób niepełnosprawnych w Olsztynku
  • Nadzór nad dziećmi i młodzieżą (tzw. Młodzi Johannici) - Wolontariusze
  • Szkolenia w zakresie pierwszej pomocy
  • Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia

 

Fundacja Johanitów organizuje co roku w placówkach Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie szkolenia pielęgniarek, prowadzone przez lekarzy.

Organizowane są również w okresie święta Jonowego ok. 24 czerwca spotkania integracyjne.

W ubiegłym roku takowe spotkanie miało miejsce w  Gryźlinach.

W tym roku spotkanie Janowe ma się odbyć w Kwidzynie. Spotykamy się również w okresie adwentu.

Każde spotkanie rozpoczyna się mszą w kościele Ewangelickim, gdzie całe nabożeństwo z udziałem księży katolickich i ewangelickich prowadzone jest zarówno w języku polskim jak i niemieckim.